În ultimii 20 de ani, 13 producţii câştigătoare ale acestui premiu a fost recompensate şi cu Oscarul pentru cel mai bun film. Însă, în ultimii trei ani, alegerile Sindicatului producătorilor americani nu au coincis cu cele ale Academiei de film americane.
Premiul a fost acordat producătorilor Kathryn Bigelow, care a şi regizat filmul, Mark Boal, Nicolas Chartier şi Greg Shapiro.
Filmul, care a apărut deja pe DVD, prezintă viaţa unor experţi genişti americani în timpul războiului din Irak.
„The Hurt Locker” a mai câştigat, printre altele, Critics’ Choice Award, alegerile acestei asociaţii de critici fiind aceleaşi cu ale Academiei de film americane în proporţie de 80% în ultimii 10 ani.
După ce organizatorii galei Oscar au decis, anul trecut, să dubleze numărul de nominalizări la categoria „cel mai bun film”, Sindicatul producătorilor americani a hotărât să facă acelaşi lucru.
Celelalte filme nominalizate anul acesta au fost:
„Avatar”,
„An Education”,
„District 9”,
„Ticăloşi fără glorie/ Inglourious Basterds”,
„Neînfrânt/ Invictus”,
„Precious: Based On the Novel Push by Sapphire”,
„Star Trek: The Future Begins/ Star Trek: Un nou început”,
„Deasupra tuturor/ Up”,
„Sus, în aer/ Up in the Air”
La categoria „cel mai bun film documentar” câştigătorul este „The Cove”, de Louie Psihoyos.
Premiul pentru „cel mai bun film de animaţie” a revenit peliculei „Up”, de Bob Peterson şi Pete Docter.
Câştigătorii au fost desemnaţi de cei circa 4.200 de membri ai Sindicatului producătorilor americani (Producers Guild Awards/ PGA). Premiile oferite de Sindicatul producătorilor americani contribuie la impulsionarea vânzărilor de bilete şi la sporirea şanselor de câştigare a unui Oscar, deoarece mulţi dintre membrii PGA fac parte şi din Academia americană de film.
Nominalizările la premiile Oscar vor fi anunţate pe 2 februarie, iar ceremonia de decernare a acestor distincţii va avea loc pe 7 martie.