Prima pagină » Politic » Băsescu a confundat Cahulul cu Kabulul

Băsescu a confundat Cahulul cu Kabulul

Preşedintele Traian Băsescu a încurcat localitatea Cahul din Republica Moldova cu capitala Afganistanului, Kabul, în momentul în care a trecut în revistă, pe scurt, programul vizitei pe care o întreprinde joi în Republica Moldova, informează "Gândul".
Băsescu a confundat Cahulul cu Kabulul
27 ian. 2010, 14:15, Politic

Şeful statului a afirmat, la Aeroportul Otopeni, înainte de a urca în avion, că se va întâlni cu partidele parlamentare la Chişinău şi că va vizita sediul noului consulat român deschis recent „la Kabul”.

În programul preşedintelui figurează însă o deplasare la Cahul, oraş aflat în sud-vestul Republicii Moldova, la 175 de km de Chişinău, cu o populaţie de aproximativ 40.000 de locuitori.

Kabul, pe de altă parte, este capitala statului Afganistan, situată la peste 3800 de kilometri de Bucureşti şi cu o populaţie estimată între 2 şi 4 milioane de locuitori.

Citeşte mai multe despre confuzia făcută de Traian Băsescu pe www.gandul.info.