Potrivit preşedintelui CJ Suceava, Gheorghe Flutur, agenţii din turism din Vatra Dornei s-au plâns ministrului de pirateria din turismul balnear şi au cerut reguli clare în clasificarea staţiunilor balneare.
Flutur a spus că aceştia au arătat că este nevoie de dotări specifice şi personal calificat pentru acreditarea staţiunilor balneare şi că nu se pot face staţiuni balneare „cu o cadă şi un flacon de inhalant”.
Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului a arătat că această situaţie ar putea fi clarificată în cadrul şedinţei Guvernului de miercuri.
Elena Udrea a participat, sâmbătă, în judeţul Suceava, la semnarea contractelor de finanţare a proiectului de reconstrucţie a Cetăţii de Scaun a Sucevei şi a amenajării Ambulatorului Spitalului Judeţean de Urgenţă Suceava, promovate prin POR, dar şi la deschiderea pârtiei de schi „Şoimul” din Gura Humorului, construită printr-un program cu finanţare europeană.