Prima pagină » Știri externe » Agenţia meteorologică japoneză anulează alerta de tsunami

Agenţia meteorologică japoneză anulează alerta de tsunami

Agenţia de meteorologie japoneză a anulat toate alertele şi avertizările de tsunami emise după cutremurul produs sâmbătă dimineaţa în Japonia, se arată într-un comunicat publicat pe site-ul său de Internet.
Agenţia meteorologică japoneză anulează alerta de tsunami
27 feb. 2010, 00:24, Știri externe

Agenţia, care a evaluat magnitudinea cutremurului la 6,9, a anulat avertizările emise pentru insulele Okinawa, Amami şi Tokara şi zonele Daitojima, Miyakojima şi Yaeyama.

Pentru moment nu a fost observat niciun tsunami de-a lungul coastei, precizează aceasta, avertizând însă că este posibilă o uşoară schimbare a nivelului mării.

Agenţia meteorologică japoneză a emis o alertă de tsunami pentru coasta Japoneză după cutremurul puternic produs în largul insulei Okinawa, a cărui magnitudine a fost estimată de institutul american de geofizică USGS la 7.

Iniţial, agenţia japoneză a avertizat că este posibilă producerea unui tsunami de doi metri, dar ulterior a revizuit înălţimea valului seimic la 0,5 metri. Pentru ca un tsunami să fie considerat „major”, acesta trebuie să aibă cel puţin trei metri, potrivit BBC News Online.