Prima pagină » Știri externe » Tancuri israeliene au intrat în Fâşia Gaza, afirmă martori palestinieni

Tancuri israeliene au intrat în Fâşia Gaza, afirmă martori palestinieni

Tancuri israeliene au pătruns în Fâşia Gaza, după confruntări cu militanţii palestinieni, soldate cu moartea a doi militari israelieni, au declarat martori oculari palestinieni, precizând că tancurile şi buldozerele se îndreaptă către oraşul Khan Younis, relatează BBC News Online.
Tancuri israeliene au intrat în Fâşia Gaza, afirmă martori palestinieni
27 mart. 2010, 09:14, Știri externe

Martorii au adăugat că forţele navale israeliene au deschis focul asupra litoralului Fâşiei Gaza.

Incidentele de vineri sunt primele soldate cu moartea unor militari israelieni după încheierea ofensivei din Gaza, cu mai mult de un an în urmă.

Israelul afirmă că incidentele s-au declanşat când militarii israelieni au trecut în Fâşia Gaza, unde localizaseră mai mulţi militanţi care amplasau explozibili la graniţă. Surse din Gaza au precizat că militanţii au încercat să captureze un soldat israelian.

Armata israeliană a confirmat că în urma confruntărilor au murit doi militari, iar alţi doi au fost răniţi, incidentul soldându-se şi cu moartea a doi palestinieni.

Uciderea celor doi militari a fost revendicată de gruparea islamistă Hamas, care controlează Fâşia Gaza.