Prima pagină » Politic » Liberalii, nemulţumiţi că nu le-au fost publicate declaraţiile de avere

Liberalii, nemulţumiţi că nu le-au fost publicate declaraţiile de avere

Viceliderul deputaţilor PNL Eugen Nicolăescu şi-a exprimat nemulţumirea, luni, în plen, vis-a-vis de faptul că decizia grupului liberalilor privind publicarea declaraţiilor de avere este "cenzurată" de secretariatul General al Camerei care solicită declaraţii individuale.
Liberalii, nemulţumiţi că nu le-au fost publicate declaraţiile de avere
21 iun. 2010, 18:39, Politic

„Este de neînţeles faptul cum o hotărâre a unui grup parlamentar este cenzurată de secretariatul general (SG) al Camerei. Vă aduc aminte că lunea trecută sub semnătura grupului parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor s-a solicitat ca declaraţiile de avere şi de interese ale deputaţilor liberali să fie făcute publice pe site-ul Camerei. Am constatat ulterior că ne vine o adresă din partea Secretariatului General al Camerei prin care ne invită pe fiecare deputat în parte pe declaraţie pe proprie răspundere să solicităm acest lucru, cu toate că exista o hotărâre a grupului parlamentar. Eu înţeleg că la nivelul Camerei Deputaţilor hotărârile grupurilor parlamentare sunt consultative sau facultative”, a spus Nicolăescu.

Liberalul a ţinut să le aducă aminte secretariatului general că „hotărârile grupurilor sunt normale şi aplicabile”, şi că „nimeni nu are voie să le cenzureze”.

„Astăzi (luni-nr) deputaţii liberali au făcut şi cererile scrise individuale, dar nu-i normal ceea ce se întâmplă şi vă rog să luaţi act de acest protest ca aşa ceva să nu se mai întâmple”, a mai spus Eugen Nicolăescu.

În replică, preşedintele Camerei Roberta Anastase a spus: ” La rândul meu, şi eu am depus o cerere individuală pentru ca declaraţia mea de avere să fie afişată pe site”.

„Am avut această discuţie în Biroul permanent al Camerei, acolo unde domnul Adrian Năstase a spus că nu se poate accepta o hotărâre luată de un grup şi cererile trebuie să fie individuale”, a conchis Anastase