Prima pagină » Știri externe » Aproximativ 10.000 de persoane au manifestat la Budapesta împotriva măsurilor de austeriate

Aproximativ 10.000 de persoane au manifestat la Budapesta împotriva măsurilor de austeriate

Aproximativ 10.000 de manifestanţi, între care poliţişti şi pompieri, au defilat joi, în centrul Budapestei, pentru a protesta faţă de măsurile de austeritate adoptate de Guvernul conservator al lui Viktor Orban.
Aproximativ 10.000 de persoane au manifestat la Budapesta împotriva măsurilor de austeriate

Marşul a fost organizat de principalele sindicate din ţară. „Vrem să protestăm faţă de un plan (de austeriate) care face mai dificilă viaţa angajaţilor (bugetari) şi reduce salariile„, a declarat Janos Borsik, liderul Alianţei Sindicatelor Autonome.

Sindicatele critică în special modificările prevederilor privind pensionarea anticipată şi obţinerea indemnizaţiei de şomaj, măsuri hotărâte fără consultări, potrivit acestora.

Centralele sindicale dezmint că au avut loc negocieri cu Guvernul, a subliniat Borsik.

Numeroşi manifestanţi erau deghizaţi în clovni, după ce Viktor Orban i-a sfătuit pe poliţişti şi pe pompieri să se consulte cu „secretarul de stat pentru afaceri clovneşti” în privinţa revendicărilor vizând menţinerea posibilităţii de pensionare anticipată.

Sindicatele manifestează din aprilie împotriva planurilor guvernamentale, fără să reuşească să-l convingă pe Orban să dea înapoi, acesta dispunând de o majoritate de două treimi în Parlament.

Cabinetul său a introdus, în martie, un plan de austeritate care reduce cheltuielile publice şi a primit, recent, încurajări din partea Fondului Monter Internaţional (FMI). Fondul recomandă, totuşi, aplicarea altor reduceri, prin suprimarea, spre exemplu, de locuri de muncă în administraţie.