Grupul a prezentat marţi programul furnizorilor, a spus sursa citată.
Ţinta de 8,9 milioane de autovehicule pentru anul următor, care nu include producţia diviziilor Daihatsu Motor şi Hino Motors, va depăşi recordul anterior de 8,53 milioane de unităţi, înregistrat în 2007, înainte de criza globală.
Un purtător de cuvânt al Toyota a refuzat să confirme informaţia, afirmând că grupul oferă furnizorilor date referitor la ce trebuie să se aştepte, dar că nu face asemenea planuri publice.
Toyota şi-a majorat ţinta de producţie pentru acest an cu 350.000 de maşini, la 7,15 milioane, ca urmare a unei redresări mai rapide a lanţului de furnizori.
Grupul a avut pierderi operaţionale în primul trimestru fiscal, perioada aprilie-iunie, pentru prima dată în ultimii doi ani, cauzate de cutremurul devastator din martie din Japonia şi de aprecierea yenului, însă a ridicat prognoza de profit pentru anul în curs, mizând pe o revenire rapidă.
Toyota a înregistrat o pierdere operaţională de 108 miliarde yeni (1,4 miliarde de dolari) în primul trimestru fiscal, faţă de un profit de 211,7 miliarde yeni în aceeaşi perioadă a anului trecut.
Rezultatul a fost totuşi mai bun decât media estimărilor analiştilor contactaţi de Reuters, care indica o pierdere de 190 miliarde yeni.