Spaţiul aerian pe o rază de 56 de kilometri în jurul oraşului şi pe doi kilometri în înălţime este închis, deşi zborurile regulate către şi dinspre aeroporturile din Amsterdam şi Rotterdam sunt în continuare autorizate. Spaţiul aerian din imediata apropiere a centrului Forumului Mondial, unde are loc conferinţa, este închis traficului aerian.
Pe autostrada A4, între aeroportul Schipol din Amsterdam şi Haga, traficul este perturbat, banda din stânga, între aeroport şi Liedschendam, fiind deschisă numai pentru delegaţii, în timpul orelor de vârf ale traficului, dimineaţa şi seara.
La Haga, drumurile între autostrada A4 şi Forumul Mondial sunt închise, iar poliţia are permisiunea de a opri şi percheziţiona maşinile căutând explozibili. Recent, motocicliştii au fost sfătuiţi să evite aglomeraţiile din vestul Olandei, cunoscute ca Randstad, iar ulterior aceştia au fost avertizaţi cu privire la întârzierile din trafic.
În oraşul propriu-zis peste 3.000 de poliţişti patrulează străzile, iar lângă locul de desfăşurare a conferinţei s-a înfiinţat un comandament care monitorizează constant orice mişcare cu ajutorul a 45 de camere cu circuri închis, coordonat de poiliţia regională din Haaglanden.
Poliţia militară a mobilizat 20 de ofiţeri la aeroportul Schiphol şi peste 100 la conferinţă, cu misiunea de a monitoriza accesul şi de a detecta eventuale substanţe explozibile. Serviciile de securitate regale şi diplomatice ale poliţiei asigură securitatea delegaţilor, în timp ce delegaţia americană şi ale altor două state sunt însoţite de propriile gărzi de securitate.
Controalele la graniţa cu Belgia şi Germania au fost de asemenea intensificate. Concomitent cinci organizaţii au fost autorizate să desfăşoare manifestaţii în anumite zone din oraş, printre acesta o coaliţie anti-NATO, o platformă antiimperialistă şi un grup de refugiaţi afgani.