Primarul Romei, Gianni Alemanno, a declarat că 1.000 de poliţişti municipali şi 500 de membri ai protecţiei civile vor fi mobilizaţi pentru acest „eveniment excepţional”.
Poliţiile engleză şi spaniolă vor trimite câte 15 reprezentanţi, unii în uniforme, alţii îmbrăcaţi civil, pentru a coordona operaţiunile de securitate alături de colegii lor italieni şi pentru a îi controla pe suporterii proveniţi din ţările lor.
Principalul motiv de îngrijorare este reprezentat de fanii radicali romani, după agresiunile în urma cărora au căzut victime suporteri englezi, cu ocazia meciului AS Roma – Manchester United, din decembrie 2007.
„Roma nu va fi militarizată, pentru că nu este nevoie. E un oraş obişnuit cu mari evenimente”, a explicat prefectul Giuseppe Pecoraro.
Şeful poliţiei din Roma, Giuseppe Caruso, a estimat că se aşteptă 60.000-70.000 de spectatori la meci, dintre care aproximativ 30.000 de englezi şi 20.000 de spanioli.
Finala Ligii Campionilor, dintre Manchester United şi FC Barcelona, va avea loc, miercuri, de la ora 21.45 şi va fi transmisă în direct de Pro TV.