Prima pagină » Sport » Traore, considerat unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Europa de către oficialii Kuban

Traore, considerat unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Europa de către oficialii Kuban

Directorul sportiv al clubului Kuban Krasnodar, Serghei Doroncenko, a declarat că ivorianul Lacina Traore, recent transferat de la CFR Cluj, este unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Europa, informează site-ul oficial al grupării ruse.
07 feb. 2011, 12:37, Sport

„Traore este unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Europa. La cei 20 de ani ai săi a demonstrat deja un nivel ridicat. Tocmai de aceea ne-am luptat pentru el cu unele dintre cele mai puternice cluburi de pe continent. Faptul că Traore a ales să vină la noi este un mare succes pentru Kuban. Nu a fost uşor să-l aducem, de aceea suntem şi mai încântaţi că Traore va juca la noi”, a spus Doroncenko.

Finanţatorul echipei CFR Cluj, Arpad Paszkany, a declarat, duminică, că atacantul ivorian Lacina Traore va fi cedat la echipa rusă pregătită de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar, pentru patru milioane de euro. „Da, e adevărat, Traore a plecat în Spania să facă vizita medicală pentru că ne-am înţeles cu Kubanul. În proporţie de 90 la sută totul e gata, mai rămâne doar să traducem în engleză actele şi să se semneze documentele. Vom lua patru milioane pe el plus 10 la sută dintr-un viitor transfer. Cel târziu mâine dimineaţă (n.r. – luni dimineaţă) se va oficializa transferul”, a spus Paszkany.

Kuban Krasnodar, antrenată de Dan Petrescu şi cu Gheorghe Bucur în lot, a promovat în prima ligă din Rusia.