„Sper că responsabilii vor reflecta aupra acestui caz, pentru că situaţia de la nivelul conducerii Federaţiei şi maniera în care mandatul lui Bielsa a luat sfârşit nu fac bine fotbalului chilian. Fără niciun dubiu, lucrurile nu au fost făcute aşa cum doresc chilienii. O muncă bună, care a adus rezultate mari, rămâne neterminată şi toţi ne întrebăm de ce se întâmplă asta”, a declarat Pinera jurnaliştilor locali.
Marcelo Bielsa, foarte apreciat în Chile pentru calificarea la turneul final al Cupei Mondiale, unde sud-americanii au fost eliminaţi în optimile de finală, de Spania, scor 1-2, şi-a anunţat, vineri, demisia: „Am decis să pun capăt misiunii mele, ca urmare a modului în care noul preşedinte al Federaţiei, Sergio Jadue, a acţionat după ce a fost ales. Jadue a făcut totul pentru ca eu să plec”.
Marcelo Bielsa, susţinut de 86 la sută dintre chilieni, potrivit unui sonsaj de opinie realizat recent, a condus ultima dată naţionala statului Chile în meciul amical cu SUA, desfăşurat pe 22 ianaurie şi încheiat la egalitate, scor 1-1.