Prima pagină » Știri externe » Ministrul leton de Interne îşi prezintă demisia, după un scandal vizând poliţişti corupţi

Ministrul leton de Interne îşi prezintă demisia, după un scandal vizând poliţişti corupţi

Ministrul de Interne leton, Linda Murniece, şi-a prezentat demisia joi, după un nou scandal în care au fost implicaţi poliţişti corupţi, a anunţat un purtător de cuvânt, citat de AFP.
17 feb. 2011, 18:03, Știri externe

Ministrul, în prezent în vacanţă, i-a prezentat verbal demisia sa premierului Valdis Dombrovskis, care va lua o decizie după o întrevedere cu aceasta, prevăzută la 28 februarie, a declarat purtătoarea de cuvânt a premierului, Liga Krapane.

În ultimele luni, imaginea lui Murniece, al cărei minister este însărcinat cu menţinerea ordinii, a fost afectată de scandaluri în care au fost implicaţi poliţişti.

Lovitura de graţie a venit din partea site-ului specializat în informaţii mondene şi de fapt divers kompromat.lv, care a dat publicităţii, miercuri seară, imagini cu doi poliţişti în uniformă, spărgând o maşină de teren parcată pe o stradă din Riga, în timp ce erau filmaţi de o cameră de supraveghere.

Filmul de zece minute, care pare să fie înregistrat la 8 februarie înainte de miezul nopţii, a fost postat pe site-ul YouTube.

El prezintă doi bărbaţi, dintre care unul discută la telefonul mobil pe toată durata înregistrării, în timp ce sustrag o chitară şi un laptop din vehicul.

Poliţia a anunţat joi că a demarat o anchetă, că a plasat în arest preventiv şi că i-a suspendat pe cei doi poliţişti, care erau de serviciu în sector în momentul furtului.

Linda Murniece, aflată în funcţie din martie 2009, se afla deja într-o poziţie dificilă, după arestarea a doi foşti ofiţeri de poliţie în luna ianuarie, pentru tentativă de spargere, urmată de un schimb de focuri, în care un poliţist chemat la faţa locului a fost ucis.

Ca şi Dombrovskis, Murniece face parte din Mişcarea pentru Unitate (centru-dreapta), membră a coaliţiei bipartite aflate la putere în Letonia.