Prima pagină » Știri externe » Protest al comuniştilor moldoveni la Chişinău

Protest al comuniştilor moldoveni la Chişinău

Comuniştii şi-au continuat sâmbătă protestele în centrul Chişinăului, criticând din nou actuala guvernare pentru că nu reuşeşte să ajungă la un consens privind data alegerii şefului statului.

Vremea blândă şi soarele puternic au permis sâmbătă reuniunea a câteva mii de protestatari în centrul capitalei. Ca şi la manifestaţiile precedente, au participat aceleaşi persoane cu aceleaşi lozinci, relatează PRO TV Chişinău.

Întrucât liderii AIE nu au reuşit să se înţeleagă asupra datei scrutinului prezidenţial, comuniştii au profitat din plin pentru a critica din nou guvernarea.

Nu au lipsit însă nici contraprostestarii, dintre care unii au fost admonestaţi de liderul comunist.

În marşul lor tradiţional spre reşedinţa preşedintelui interimar, protestatarii au blocat circulaţia în centrul capitalei, coloana de maşini întinzându-se pe câteva sute de metri.

Potrivit comuniştilor, la manifestaţia de sâmbătă au participat aproximativ 20.000 de persoane, dar poliţia susţine că au fost cel mult 4.000 de particianţi.