Vestea a şocat mulţi iubitori ai hocheiului, dar şi ai sportului, mai ales de la Steaua Bucureşti.
„Toni Crişan a fost unul dintre oamenii pentru care am avut un mare respect, dar şi omul cu care am trăit la Steaua începuturile mele ca sportiv. Este o mare pierdere, mai ales că s-a dus aşa, azi-dimineaţă, din cauza unei comoţii cerebrale. Dumnezeu să-l odihnească în pace”, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, Vasile Stângă, fostul jucător şi antrenor al naţionalei de handbal a României.
Anton Crişan a împlinit în luna ianuarie 70 de ani. A debutat în hochei ca portar, la 13 ani, în echipa din Sebeş, iar din 1960 s-a transferat la Steaua Bucureşti. Timp de 19 ani a fost portarul titular al „militarilor”, iar începând cu 1962 şi al echipei naţionale a României. Cu Steaua a câştigat 15 titluri naţionale şi 15 Cupe ale României.
Cu echipa naţională a participat la 10 Campionate Mondiale, dar şi la Jocurile Olimpice din 1964 (Innsbruck- Austria), totalizând peste 300 de jocuri internaţionale.
A fost maestru al sportului din anul 1967 şi antrenor emerit din 1997, dar şi Cetăţean de Onoare al Sebeşului, oraşul natal în care vor avea loc funeraliile, duminică.