Prima pagină » Politic » Lumina electrică va fi întreruptă la Parlament timp de oră, pe 26 martie, pentru „Ora pământului”

Lumina electrică va fi întreruptă la Parlament timp de oră, pe 26 martie, pentru „Ora pământului”

Lumina electrică va fi întreruptă la Palatul Parlamentului pe 26 martie, timp de o oră, de la 20.30 la 21.30, pentru a marca "Ora pământului" în România, a anunţat, miercuri, secretarul Camerei Deputaţilor Dumitru Pardău.
16 mart. 2011, 14:34, Politic

Pardău a precizat că Biroul Permanent al Camerei a aprobat, în acest sens, o solicitare a Organizaţiei internaţionale a World Wide Fund for Nature pentru a „transmite un mesaj puternic despre nevoia de acţiune împotriva schimbărilor climatice, prin simplul gest de a închide luminile pentru o oră”.

Potrivit memorandumul intern al Camerei, în 26 martie se va desfăşura la nivel mondial acest eveniment pentru a atrage atenţia comunităţii internaţionale asupra necesităţii protejării factorilor de mediu.

Evenimentul „Earth Hour” („Ora Pământului”) a fost iniţiat în 2007, când autorităţile şi locuitorii oraşului Sydney au luat poziţie faţă de ameninţarea pe care o reprezintă încălzirea globală. Peste două milioane de persoane au luat parte la această iniţiativă, prin stingerea luminilor şi/sau prin deconectarea tuturor aparatelor aflate în stand-by. Evenimentul a constituit un mesaj puternic privind nevoia de acţiune conjugată a oamenilor în ceea ce priveşte reducerea consumului de energie. Exemplul a atras atenţia întregii planete, iar în 2008 „Earth Hour” a devenit o mişcare globală, 27 de oraşe mari ale lumii participând la eveniment.

În 2009, evenimentul a atras participarea a sute de milioane de persoane din peste 4.000 de oraşe, din 88 de ţări, iar anul trecut s-a atins numărul de un miliard de participanţi.