Avocatul lui Pete Sampras, Anthony Salerno, citat de cotidianul american, a precizat că a fost contactat de un alt avocat, care îi reprezenta pe cei cei care au furat obiectele respective şi care a propus returnarea trofeelor în schimbul abandonării acţiunilor judiciare.
Mai mule cutii conţinând suvenirurile şi trofeele au fost găsite într-un spital din Marina del Rey, la periferia oraşului Los Angeles, şi au fost ulterior predate la poliţie, pentru inventar.
Obiectele i-au fost furate lui Sampras, după ce acesta le-a împachetat şi le-a trimis la un depozit, în luna decembrie, când s-a mutat.
Printre obiectele furate s-au aflat două trofee pentru câştigarea Cupei Davis, trofeul pentru numărul 1 mondial şi cel de la primul turneu Australian Open câştigat în carieră, un taburet pentru pian cu autograful lui Elton John şi o chitară cu dedicaţie de la Carlos Santana.
Sampras şi-a încheiat cariera în tenis după victoria contra lui Andre Agassi, în finala US Open din 2002.