Prima pagină » Știri externe » Parisul afirmă că avionul forţelor libiene a fost distrus la sol de un avion de vânătoare francez

Parisul afirmă că avionul forţelor libiene a fost distrus la sol de un avion de vânătoare francez

Un avion al forţelor libiene a fost distrus la sol, joi, imediat după aterizare, de un avion de vânătoare francez, la Misrata, oraş situat la 200 de kilometri est de Tripoli, a anunţat Statul Major al Armatei la Paris, confirmând o informaţie furnizată de un oficial american, relatează AFP.
24 mart. 2011, 18:59, Știri externe

Dintre cele aproximativ 20 de avioane franceze care au participat la operaţiunile din Libia joi, un aparat de tip Rafale a luat la ţintă un aparat identificat drept un avion al forţelor libiene, care tocmai aterizase, a precizat Statul Major.

Potrivit sursei citate, avionul de vânătoare francez a deschis focul cu o rachetă aer-sol AASM asupra acestui aparat libian, care fusese detectat de un avion-radar Awacs al coaliţiei.

Anterior, un oficial american a apreciat că ora la care acest avion a fost doborât a fost 11.40 GMT (13.40, ora României). Avionul distrus era, potrivit acestui oficial, un G-2 Galeb, aparat de fabricaţie iugoslavă utilizat pentru atacul la sol.