Tokyo şi-a manifestat interesul şi faţă de achiziţionarea unor avioane F-22 Raptor, produse de Lockheed-Martin şi care dispun de capacităţi cu mult superioare oricărui alt tip de aeronave disponibile, dar administraţia americană se dovedeşte reticentă cu privire la exportarea acestei tehnologii, fie şi faţă de un aliat atât de apropiat ca Japonia.
"F-22 este un aparat de zbor excepţional", a declarat Ishiba. "Dar în cadrul Ministerului Apărării am decis că nu este absolut necesar pentru Japonia", a adăugat el. Oficialul a arătat că cea mai bună alternativă între aeronavele construite de alte state este Eurofighter.
"Aparatul Rafale, de provenienţă franţuzească, este dificil de manevrat. Şi cu siguranţă nu am folosi un avion de luptă rusesc. Astfel, cred că (singura variantă) ar fi Eurofighter Typhoon", a precizat ministrul.
Eurofighter este construit de un consorţiu internaţional din care fac parte BAE Systems, compania care deţine Airbus, EADS şi Alenia Aeronautica, o unitate a companiei italiene Finmeccanica.
Ishiba a negat că refuzul Statelor Unite de a exporta aparate F-22 în Japonia are legătură cu o scurgere de informaţii clasificate referitoare la un sistem americano-japonez de apărare împotriva rachetelor balistice. Dar a menţionat în schimb că Tokyo trebuie să îşi îmbunătăţească sistemul de gestionare a informaţiilor secrete.
Anul acesta a izbucnit un scandal ca urmare a apariţiei unui raport potrivit căruia ofiţerii marinei japoneze au furnizat informaţii secrete referitoare la sistemul radar Aegis, folosit de navele japoneze şi americane dotate cu apărare antirachetă.
"Este adevărat că s-au scurs informaţii cu privire la (sistemul) Aegis. Astfel că sunt ferm convins că sitemul Japoniei de gestionare a informaţiilor nu este suficient de bun", a continuat Ishiba adăugând că se impun sancţiuni mai drastice şi proceduri mai eficiente de depistare a scurgerilor de informaţii.