Prima pagină » Politic » Şeful PSD Buzău cere demisia tuturor şefilor de instituţii deconcentrate numiţi politic

Şeful PSD Buzău cere demisia tuturor şefilor de instituţii deconcentrate numiţi politic

Preşedintele PSD Buzău, Constantin Boşcodeală, a cerut marţi, într-o conferinţă de presă, demisia tuturor şefilor de instituţii deconcentrate numiţi politic pe posturi.
Şeful PSD Buzău cere demisia tuturor şefilor de instituţii deconcentrate numiţi politic

Liderul social-democraţilor buzoieni a declarat că cei care au fost instalaţi pe funcţii de către PDL şi care au făcut politica fostului partid de guvernământ trebuie să părăsească posturile de conducere.

„Cer demisia tuturor şefilor de servicii deconcentrate care au muncit politic pentru PDL, pentru Guvernul care a asuprit ţara în ultimii patru ani şi pentru cei incompetenţi aşezaţi pe posturi prinzând un ciolan politic. Am observat două demisii de la vârful deconcentralor de la Buzău, sper ca în continuare cei care se simt cu musca pe căciulă să lase locul liber”, a declarat, marţi, liderul PSD Buzău, Constantin Boşcodeală.

La Buzău, de la căderea fostului Guvern, şi-au dat demisia trei şefi de instituţii deconcentrate: directorul Direcţiei de Tineret, democrat-liberalul Cristi Vioiu, inspectorul şcolar general Florina Stoian şi inspectorul şcolar general adjunct din ISJ Buzău, Mariana Davidescu, ambele democrat-liberale.

Toţi cei trei directori, instalaţi în funcţii de PDL, au declarat că pleacă înainte de a fi demişi, pentru că ştiu că asta îi aşteaptă, iar pe de altă parte nu vor să facă politica actualei puteri.