Prima pagină » Știri externe » Comuniştii moldoveni au părăsit o şedinţă a Parlamentului

Comuniştii moldoveni au părăsit o şedinţă a Parlamentului

Deputaţii comunişti moldoveni au părăsit, joi, sala de şedinţă, protestând astfel pentru că nu le-a fost acceptată solicitarea ca ministrul Educaţiei, Mihai Sleahtitchi, să fie invitat pentru a răspunde unor interpelări pe tema "optimizării" şcolilor din ţară, relatează ProTV Chişinău.
19 mai 2011, 11:55, Știri externe

După plecarea reprezentanţilor Partidului Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM), în sală au mai rămas doar 50 de deputaţi, un număr insuficient pentru a continua şedinţa. A fost anunţată o pauză, în care reprezentanţii grupurilor parlamentare au plecat să caute cel puţin un deputat, pentru refacerea cvorumului.

PCRM apreciază, potrivit Info-Prim Neo, că, prin acest „plan de optimizare a instituţiilor de învăţământ”, Alianţa pentru Integrare Europeană (AIE), aflată la putere, urmăreşte, de fapt, închiderea a zeci de şcoli din Republica Moldova.

De asemenea, grupul parlamentar al PCRM a mai arătat că, de „câteva” luni, niciuna dintre iniţiativele sale pe teme sociale nu a fost susţinută de majoritatea parlamentară.