Prima pagină » CM 2010 » Coreea de Nord a ajuns la un acord cu FIFA pentru a transmite meciurile de la CM

Coreea de Nord a ajuns la un acord cu FIFA pentru a transmite meciurile de la CM

Reprezentanţii televiziunii naţionale din Coreea de Nord au ajuns la un acord cu FIFA pentru a transmite meciurile de la Cupa Mondială din Africa de Sud, a anunţat, marţi, Uniunea Televiziunilor Asia-Pacific, informează AFP.
Coreea de Nord a ajuns la un acord cu FIFA pentru a transmite meciurile de la CM
15 iun. 2010, 13:30, CM 2010

Anunţul acordului a venit după acuzaţiile de piraterie formulate de către deţinătorul de drepturi pentru Peninsula Coreeană, televiziunea din Coreea de Sud, SBS.

„Am semnat un contract cu FIFA la 11 iunie, chiar înaintea meciului de deschidere, pentru a difuza în direct meciurile în Coreea de Nord”, a spus un reprezentant al Uniunii Televiziunilor Asia-Pacific, cu sediul la Kuala-Lumpur, şi din care televiziunea nord-coreeană este membră.

El a mai precizat că alte şase ţări beneficiază de un acord asemănător: Timorul Oriental, Laos, Kirghizstan, Tadjikistan, Turkmenistan şi Uzbekistan.

În 2002, în Coreea de Nord au fost transmise ilegal imagini de la Cupa Mondială care s-a desfăşurat Coreea de Sud şi Japonia, dar în 2006, la competiţia din Germania, s-a ajuns la un acord între cele două televiziuni din Peninsula Coreeană.

Televiziunea de stat din Coreea de Nord a fost acuzată de deţinătorea drepturilor de transmisie pentru Peninsula Coreeană a Cupei Mondiale, televiziunea sud-coreeană SBS, că transmite ilegal meciuri de la competiţia din Africa de Sud. .