Mediafax organizează cel mai mare eveniment al publicităţii out-of-home din România: Mediafax Talks about OOH

Publicat: 29 03. 2007, 10:00
Actualizat: 06 11. 2012, 09:07
Evenimentul, cu tema „Publicitatea OOH – Tendinţe şi provocări”, îi reuneşte la Bucureşti pe Jean Francois Decaux, preşedintele Consiliului Director şi co-director general al grupului JC Decaux, Christian Kauter, CEO Affichage Holding, Jason E. Senior, Vice-CEO şi COO News Outdoor Group, divizie a News Corporation, şi Markus Schuster, COO EPAMEDIA, Austria.
 
Alături de reprezentanţii autorităţilor locale (Primaria Generală a Municipiului Bucureşti şi primării de sector), reprezentanţi ai Ordinului Arhitecţilor din România, ai International Advertising Association România (IAA) şi ai companiilor româneşti de outdoor, invitaţii străini vor dezbate şi aspecte legate de industria autohtonă de OOH.
 
Conferinţa va încuraja dezbaterile pe subiecte precum licitaţia pentru mobilierului stradal în Bucureşti, reglementări pentru outdoor, estetic şi inestetic în outdoor, neconvenţional şi inovator în OOH, importanţa indoor-ului, şi va propune strategii pentru eficienţa în OOH.
 
Printre vorbitori se mai numără Felix Tătaru (preşedinte IAA România), Ken Campbell (Chief Marketing Officer Vodafone România), Dierk Zeigert (Director General News Outdoor România), Silvia Coşerea (Marketing & Sales Director Euromedia), Marian Costache (director general MV.com), Ema Prisca (Associate Creative Director Graffiti BBDO), Bogdan Vasile (Head of Direct Marketing & OOH Starcom Media), Tudor Maxim (director general Elevate Media), Cătălin Gulan (Managing Partner Brief-ad).
 
Evenimentul este deschis tuturor jucătorilor din outdoor şi indoor, agenţiilor de media, oamenilor din publicitate, advertiserilor, precum şi celor interesaţi de ultimele tendinţe din domeniu, care doresc să dezbată viitorul out-of-home în România. Înscrierile pentru participarea la Mediafax Talks about OOH se fac pe website-ul evenimentului, la adresa www.mediafaxtalks.ro/ooh/, sau telefonic la 031.825.61.13 şi 031.825.61.12, în perioada 29 martie – 18 aprilie 2007.
 
Partenerii evenimentului sunt International Advertising Association România (IAA), Affichage, Beta Cons şi Euromedia (membri EPAMEDIA), News Outdoor România. Sponsorii manifestării sunt companiile MV.com şi Ad Expert.
 
Despre publicitatea Out-of-home
Publicitatea out-of-home reprezintă orice tip de reclamă care atinge consumatorul în afara casei sale, în mod direct, şi include atât publicitatea outdoor (panouri stradale, bannere, mesh-uri etc.), cât şi pe cea indoor (în lifturi, toalete, parcări, săli de aşteptare, centre comerciale etc.).
 
Despre Affichage Holding
Grupul elveţian Affichage este numărul 6 mondial în publicitatea outdoor, cu peste 100 de ani de experienţă în domeniul posterelor. Affichage a fost fondată la Geneva în 1900 şi este lider de piaţă în publicitatea outdoor elveţiană, care reprezintă peste 15% din volumul total al publicităţii din Elveţia. Affichage este singurul furnizor care acoperă întreg teritoriul Elveţiei cu reţeaua sa de postere. La începutul anului 2006, grupul a preluat, în România, Churchill View, acum Affichage România. Tot în 2006, Affichage a achiziţionat compania Romanian Billboard Network (RBN).
 
Despre EPAMEDIA
EPAMEDIA este liderul austriac în publicitatea outdoor din Europa Centrală şi de Est, deţinând filiale în Bulgaria, Croaţia, Serbia, Slovenia, România, Ungaria, Macedonia, Republica Cehă, Polonia, Slovacia şi, de la începutul anului 2007, în Republica Moldova. În 2006, grupul EPAMEDIA a înregistrat o cifră de afaceri de 143 milioane de euro, în 11 ţări. Grupul EPA deţine în România companiile de outdoor Euromedia şi Betacons, pe care le-a achiziţionat în 2005, fiind liderul pieţei de outdoor autohtone.
 
Despre International Advertising Association
International Advertising Association a fost înfiinţată în 1938 pentru a apăra comunicarea profesionistă în domeniul marketingului. Între timp, IAA a devenit susţinătorul libertăţii de a alege atât a advertiserilor cât şi a consumatorilor. Nicio altă asociaţie nu cuprinde toate disciplinele implicate în construirea unei mărci sau are o organizare globală, cu baze în 96 de ţări.
 
Despre JC Decaux
JC Decaux este creatorul conceptului de mobilier urban. În 1964, Jean-Claude Decaux a inventat conceptul de mobilier urban, asociind serviciul public cu publicitatea şi a instalat primele piese de mobilier stradal în staţiile de autobuz, la Lyon. În prezent, grupul deţine peste 80.400 de astfel de piese în 30 de ţări. JC Decaux este numărul 1 mondial în mobilier urban, numărul 1 european în ceea ce priveşte afişajul de format mare şi numărul 1 mondial în publicitatea pe aeroporturi (153 aeroporturi). Grupul este prezent în 46 de ţări. În 2005, a realizat o cifră de afaceri de 1,745 miliarde de euro.
 
Despre News Outdoor
News Outdoor Group (NOG) este compania de publicitate out-of-home a News Corporation Ltd (NewsCorp). NewsCorp a intrat pe piaţa publicităţii OOH în 1999 şi, de atunci, NOG este liderul acestei pieţe în Europa Centrală şi de Est. NOG are sediul central în Moscova, Rusia, şi filiale în Bulgaria, Republica Cehă, India, Israel, Polonia, România, Rusia, Turcia şi Ucraina. În România, News Outdoor deţine o reţea naţională de aproximativ 3.500 de panouri localizate strategic în toată ţara. Compania a fost înfiinţată în 1997 şi achiziţionată de NewsCorp în anul 2000.