Prima pagină » Comunicate » Auchan, pregătit pentru SGR: Retailerul a colectat deja 32 de milioane de ambalaje la nivel naţional

Auchan, pregătit pentru SGR: Retailerul a colectat deja 32 de milioane de ambalaje la nivel naţional

Auchan, pregătit pentru SGR: Retailerul a colectat deja 32 de milioane de ambalaje la nivel naţional

Magazinele Auchan România sunt pregătite pentru startul Sistemului de Garanţie – Returnare, program ce intră în vigoare din 30 noiembrie. Retailerul, primul care a intrat în hora reciclării, a oferit clienţilor posibilitatea de a aduce ambalajele utilizate pentru colectare şi reciclare la punctele special amenajate dotate cu aparate automate de colectare (RVM) încă din luna aprilie a acestui an. Astfel, până în prezent, Auchan a colectat deja 32 de milioane de ambalaje la nivel naţional. Ambalajele cu simbolul Ambalaj cu Garanţie vor putea fi aduse în toate magazinele Auchan, iar în paralel, Auchan continuă acţiunile de bonificare cu 50 de bani per ambalaj şi pentru clienţii care aduc ambalaje fără simbolul specific, suma fiind oferită sub formă de voucher acordat în baza cardului de fidelitate MyCLUB Auchan.

Sistemul de colectare a ambalajelor de tip plastic, metal şi sticlă este disponibil deja pentru clienţi în magazine, Auchan venind în sprijinul acestora încă din luna aprilie, când retailerul a instalat aparate de tip RVM (reverse vending machine) şi a oferit vouchere în valoare de 50 bani pentru fiecare ambalaj colectat, prin intermediul cardului de fidelitate MyCLUB Auchan. Această soluţie a fost implementată din timp pentru ca un număr cât mai mare de cetăţeni să testeze şi să se obişnuiască cu un astfel de sistem pentru reciclarea sistematică a ambalajelor băuturilor.

 

 

Comunicat furnizat şi asumat de Mediafax

Citeşte comunicatul în întregime la adresa http://www.comunicate.mediafax.biz/Pages/Public/Comunicate.aspx?comunicatId=18712