Ganesha este zeul înţepeciunii şi al norocului, patronul artelor şi ştiinţelor. Este uşor de recunoscut pentru că are un cap de elefant şi patru braţe.
Devotamentul faţă de Ganesha este răspândit pe scară largă, fiind venerat şi de jainişti şi de budişti, din Nepal, Sri Lanka, Thailanda, Indonezia, până în Singapore, Malaezia , Filipine şi Bangladesh, şi chiar în Fiji , Guyana , Mauritius şi Trinidad şi Tobago.
Festivalul este marcat cu instalarea statuetei de lut a zeului în locuinţe şi în spaţiul public. Adoratorii cred că atunci soseşte zeul-elefant pe Pământ.
Sunt intonate imnuri vedice, rugăciunile şi textele hinduse şi se ţine post. Zeului îi sunt dedicate ofrande, printre care dulciuri ca modaka (găluştele dulci), unul dintre preferatele zeului.
Fwstivalul se încheie în cea de-a zecea zi de la începere, când statuia sa de lut este purtată într-o procesiune publică cu muzică, fanfară şi cântece. Apoi, statuia este scufundată într-un lac, mare sau râu din apropiere.
Numai în Mumbai sunt scufundate 150.000 de statui anual.
Idolul de lut se dizolvă în apă şi atunci, hinduşii cred că Ganesha s-a întors pe Muntele Kailash unde locuieşte.