- Home
- Cultură-Media
- CLUJ-NAPOCA, (15.04.2014, 19:47)
- Departamentul Corespondenţi
Creatorii clujeni de film se pot înscrie în Competiţia Locală TIFF 2014
Festivalul Internaţional de Film Transilvania revine cu o nouă ediţie a Competiţiei Locale, dedicată atât amatorilor, cât şi profesioniştilor din mediul cinematografic clujean, care îşi pot înscrie filmele în concurs până în 12 mai, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Urmărește
85 afișări
Creatorii clujeni de film se pot înscrie în Competiţia Locală TIFF 2014 (Imagine: Mediafax Foto)
Conform unui comunicat transmis, marţi, de organizatorii TIFF, Competiţia Locală se află la a cincea ediţie şi are ca scop promovarea şi susţinerea creaţiilor artiştilor care vin din zona artelor vizuale, creaţii care, până acum, nu au avut şansa de a fi proiectate în cadrul festivalului.
“Oraşul Cluj-Napoca este un centru important de cultură şi un mediu artistic viu, lucru demonstrat, printre altele, şi de numărul tot mai mare de filme care provin din această zonă, înscrise în preselecţia TIFF, de la o ediţie la alta”, se arată în comunicat.
Competiţia este adresată cineaştilor amatori sau profesionişti care sunt originari din Cluj sau care locuiesc, lucrează, studiază în prezent în orice localitate din judeţul Cluj. Toţi cei interesaţi pot trimite, până pe data de 12 mai, filme pe orice temă, cu lungimea maximă de 30 de minute. Producţiile trebuie să fie realizate în perioada 10 iunie 2013 - 12 mai şi să fie subtitrate sau dublate în limba română.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Gigi Becali: Oamenii lui Călin Georgescu mi-au cerut 350.000 de dolari ca să aducă echipa lui Trump în România
-
Războiul din Ucraina, ziua 1077. Declaraţia care îl va înfuria pe Putin. Volodimir Zelenski vrea ca Ucraina să primească arme nucleare / Şeful Comandamentului Operaţional de Sud al Ucrainei demisionează / Scholz critică planul de ajutor al lui Trump / Rusia propune relaxarea regulilor de recrutare / Ucraina asigură întoarcerea în siguranţă a 12 copii din teritoriile ocupate de Rusia
-
Simona Halep şi-a anunţat retragerea din tenis, după ce a pierdut în primul tur la Transylvania Open: „Corpul meu nu mai duce. Nu vreau să plâng, am fost numărul unu mondial”
Organizatorii vor anunţa selecţia filmelor care intră în Competiţia Locală TIFF 2014 până la data de 30 mai.
Câteva dintre aceste filme vor fi prezentate la TIFF, în cadrul unui eveniment special.
Pentru prima dată în istoria Competiţiei Locale TIFF 2014, proiecţia specială va avea loc într-un cinematograf. Cea mai bună creaţie va fi desemnată de un juriu alcătuit din trei personalităţi din mediul cinematografic românesc şi va fi recompensată în cadrul unei ceremonii de premiere, cu un premiu în valoare de 1.000 de euro.
Fabrica de Pensule va acorda o Menţiune Specială, în valoare de 300 de euro, filmului care abordează subiecte sau problematici relevante pentru societatea contemporană şi contextul social actual.
Competiţia Locală TIFF 2014 este organizată de Festivalul Internaţional de Film Transilvania, în parteneriat cu Fabrica de Pensule.
Citește pe www.zf.ro: Germania, Franţa, Polonia: 2024 a fost doar începutul unui val de distrugeri de locuri de muncă şi restructurări de personal care se va extinde în 2025
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce au găsit procurorii în casa soților Vladimir Ciorbă și Laura Vicol. Mascații au stat ore bune la inventariat
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe