O fostă balerină a Teatrului Balşoi acuză Rusia Unită că i-a distrus cariera

Publicat: 07 04. 2011, 18:13
Actualizat: 06 11. 2012, 16:05

„Campania de răzbunare începută după ce am părăsit Rusia Unită continuă”, a declarat Volocikova.

Dansatoarea a demisionat în februarie din această formaţiune, criticând-o dur şi afirmând că a fost obligată să semneze o scrisoare deschisă împotriva lui Mihail Hodorkovski, un opozant al Kremlinului.

Dansatoarea acuză formaţiunea condusă de premierul Vladimir Putin că a interzis două emisiuni televizate în care apărea ea, iar un concert programat pentru 26 aprilie la Moscova a fost anulat din „motive inexplicabile”.

Partidul Rusia Unită a refuzat să facă vreun comentariu în legătură cu acest subiect.

Potrivit lui Volocikova, chiar şi concertele programate în aprilie în Belarus, în afara celui de la Minsk, au fost anulate. Organizatorii susţin că evenimentele au fost anulate pentru că nu se vânduseră suficiente bilete.

În 2003, Anastasia Volocikova a părăsit Teatrul Balşoi fiind acuzată că avea o greutate prea mare pentru partenerii masculini.