Icoanele, expuse începând de miercuri, fac parte dintr-un grup de 16 lucrări extrem de fragile. Acestea au fost evacuate în secret de la Muzeul Bohdan şi Varvara Khanenko din Kiev în luna mai.
Acestea au călătorit în Franţa prin Polonia şi Germania într-un convoi special.
Patru dintre icoane datează din secolul al VI-lea şi începutul secolului al VII-lea. A cincea este o icoană îl reprezintă pe Sfântul Nicolae şi este de la sfârşitul secolului al XIII-lea sau de la începutul secolului al XIV-lea din Constantinopol, având o ramă de aur. Celelalte 11 lucrări sunt păstrate în depozitele de la Luvru.
„Este un gest simbolic şi foarte eficient de susţinere a culturii ucrainene. Ruşii ne fură artefactele, ne-au distrus siturile de patrimoniu cultural şi acest lucru arată cât de mare este cultura ucraineană, care face parte din patrimoniul mondial”, a declarat Oleksander Tkachenko, ministrul ucrainean al culturii, potrivit Reuters.
El a mai spus că sute de mii de opere de artă au fost adăpostite de la începutul războiului