Alex Dima, corespondentul Ştirilor Pro TV care a adus în faţa telespectatorilor, în ediţia din 17 aprilie a emisiunii „România, te iubesc!”, o anchetă revoltătoare despre Marea defrişare care seceră ţara noastră, a reuşit să ţină în faţa televizorului peste un milion de telespectatori.
Întrebat de ce crede că telespectatorii încă sunt preocupaţi de subiect, Alex Dima a răspuns: „Pentru că le pasă. E o dovadă că nu suntem singuri în demersul nostru. Am văzut ce se întâmplă pe teren, am văzut şi care sunt hibele legislative, acum vom încerca să determinăm autorităţile să-şi facă treaba şi să ia măsuri”.
Şi de această dată, în intervalul orar 17.57 – 18.59, când a fost difuzată emisiunea, Pro TV a fost lider de audienţă şi a obţinut, pe publicul comercial din mediul urban cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani o audienţă medie de 4,1 puncte de rating şi 16,7% cotă de piaţă. Următoarele clasate, Prima TV şi Antena 1 aveau 3,1 puncte de rating şi 12,8% cotă de piaţă, respectiv 1,6 puncte de rating şi 6,3% cotă de piaţă.
Şi pe publicul din mediul urban, Pro TV a fost lider, obţinând 3,5 puncte de rating şi 11,6 procente din cota de piaţă, în timp ce Prima TV avea 3 puncte de rating şi 10,1 cotă de piaţă, iar Antena 1 se clasa abia pe locul al patrulea. În minutul de aur al emisiunii, înregistrat la 18.58, peste un milion de oameni de la nivelul întregii ţări urmăreau emisiunea „România, te iubesc!”.