- Home
- Cultură-Media
- BUCUREŞTI, (05.09.2017, 22:41)
- Gabriel Pecheanu
Premierul Mihai Tudose vrea renegocierea preţului pentru Cuminţenia Pământului
Premierul Mihai Tudose a declarat marţi seara, la TVR, că miniştrii Finanţelor şi Culturii, Ionuţ Mişa şi Lucian Romaşcanu, vor încerca să renegocieze preţul pentru sculptura ”Cuminţenia Pământului”, apreciind că preţul negociat de guvernul Cioloş este ”enorm”.
Urmărește
134 afișări
Premierul Mihai Tudose vrea renegocierea preţului pentru Cuminţenia Pământului
”Cred că ar trebui să-i mai întrebaţi şi pe ei (pe membrii Guvernului Cioloş – n.r.) sau cetăţenii care sunt foarte preocupaţi de un sit istoric (Roşia Montană – n.r.) poate îl întreabă şi pe dl. Cioloş cum au plecat nişte negocieri de la patru milioane şi au ajuns la 11 (milioane – n.r.). S-au strâns un milion şi le mai trebuia zece... Dl. ministru de Finanţe împreună cu ministrul Culturii, dl. Romaşcanu, o să încerce o nouă discuţie cu proprietarii celebrei sculpturi, să vedem care e ultimul preţ”, a declarat Mihai Tudose.
El a mai spus că nu şi-a stabilit un prag maximal pentru Cuminţenia Pământului. ”În măsura în care lucrurile se vor închide, în regulă... Nu, dăm banii înapoi cetăţenilor şi asta e viaţa”, a mai punctat Tudose.
El a ţinut să precizeze că procedura de returnare a banilor a fost deja decisă. ”Haideţi să epuizăm toate discuţiile cu proprietarii. Totuşi, 11-15 milioane este enorm”, a conchis premierul Mihai Tudose.
Citeşte şi: FOTO | CicloBiblio2017 – prima (non) conferinţă (pe biciclete) a bibliotecarilor din România: Ţara noastră merită să fie citită, este o carte cu comori pe care n-o să reuşim s-o terminăm niciodată
Citeşte şi: "Found.Lost.Found" - Bijuterii ale unor tineri designeri români vor străluci la Lisabona, în cadrul unui eveniment simbol care marchează 100 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice între România şi Portugalia
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Fiul Laurei Vicol, viață de nabab în Elveția și Monaco! Câte sute de mii de euro îi transfera mama lui, regulat
CANCAN.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe