Un copil de şapte ani a lansat un volum cu o sută de povestiri

Publicat: 23 07. 2010, 19:30
Actualizat: 06 11. 2012, 20:15

Cele o sută de poveşti inventate de băiat au fost înregistrate de tatăl său, iar apoi transformate în texte.

„Eu spuneam şi tata a înregistrat”, a spus copilul.

Tatăl lui Dragoş Merişca a afirmat că în volum au fost incluse doar povestirile care i s-au părut mai interesante.

„Aşa cum alţii îşi fac filmări cu copiii lor, eu am înregistrat. O parte dintre ideile lui care mi s-au părut mai interesante, le-am cules şi le-am transformat în texte”, a declarat tatăl copilului.

La lansarea cărţii au participat scriitorii Liviu Antonesei şi Nicoleta Dabija, precum şi psihologul Bogdan Neculau.

„Dragoş este dovada cea mai bună că, într-un fel, toţi copiii sunt geniali. Există o potenţialitate infinită la un copil normal, problema este ce facem cu potenţialul respectiv. Dragoş este unul dintre cei norocoşi, pentru că a avut cine să se ocupe de acest potenţial”, a declarat Liviu Antonesei.

Copilul a spus că vrea să devină arhitect, adăugând însă că are în minte şi alte poveşti care vor apărea într-o altă carte.