"Nu văd ce ar putea face guvernul în acest sector. Ar fi fără îndoială un teren delicat, date fiind divergenţele dintre funcţii", a declarat Robert Gibbs, purtător de cuvânt al Casei Albe, în legătură cu problemele pe care le au cele mai multe companii media americane.
"Evident, (preşedintele Barack Obama – n.r) crede că este nevoie de o presă puternică şi liberă. Eu cred că există o oarecare îngrijorare şi o anume tristeţe când suntem martorii unor oraşe care îşi pierd ziarele sau ale unor regiuni care îşi pierd cotidienele", a mai spus Gibbs.
Majoritate companiilor media din SUA se confruntă cu o scădere accentuată a veniturilor din publicitate şi cu migrarea audienţei către internet.
Recent, un senator american a propus un proiect de lege pentru ajutarea companiilor media, acordându-le o reducere a impozitelor. Proiectul legislativ prevede, de asemenea, defiscalizarea veniturilor din publicitate şi a celor din abonamente.