Prima pagină » Cultură-Media » Timişoara: Muzică simfonică şi salve de tun

Timişoara: Muzică simfonică şi salve de tun

Sute de persoane au asistat, sâmbătă seara, în faţa Catedralei Mitropolitane din Timişoara, la un spectacol inedit, în premieră în România, prezentat de Filarmonica Banatului, instrumentiştii fiind acompaniaţi de jocuri de lumini, salve de tun, focuri de arme şi de sunetul clopotelor catedralei.
07 oct. 2007, 15:05, Cultură-Media

Spactacolul, susţinut de 150 de instrumentişti şi corişti pe muzica lui Ceaikovski, a fost organizat pentru sărbătorirea a 61 de ani de la sfinţirea Catedralei Mitropolitane, iar pregătirile pentru grandiosul concert au început în urmă cu o lună.

Spectacolul în aer liber, care a durat o jumătate de oră, a cuprins Uvertura Solemna a lui Ceaikovski, dar şi Rapsodia intâi de George Enescu. Pe durata spectacolului, au fost trase focuri de arme cu puşti mitraliere şi s-au auzit salve de tun.

Directorul Filarmonicii Banatului, Ioan Garboni, care s-a ocupat de organizarea evenimentului, a apreciat că totul a ieşit ca la carte.

"A fost un moment pe care eu cred că Timişoara îl merită. A fost foarte bine, au fost implicate orchestra, corul, soldaţi, clopotele catedralei, focuri de artificii şi tunuri. Mă bucur că vremea a ţinut cu noi şi mă bucur de numărul mare de spectatori", a declarat directorul Filarmonicii Banatului.

Pentru completarea decorului cu cele două tunuri de artilerie a fost neceraă aprobarea ministrului Apărării. Spectacolul, la care au luat parte sute de timişoreni, s-a încheiat cu un foc de artificii.