- Home
- Cultură-Media
- LOS ANGELES, (30.01.2013, 14:15)
- Departamentul Life
YouTube ar putea introduce o taxă pentru vizionarea anumitor conţinuturi online
Site-ul de partajare de fişiere video YouTube, deţinut de grupul Google, ar putea introduce o taxă pentru vizionarea anumitor tipuri de conţinut, începând din acest an.
Urmărește
3117 afișări
YouTube ar putea introduce o taxă pentru vizionarea anumitor conţinuturi online (Imagine: Octav Ganea/ Publimedia)
În acest sens, reprezentanţii Google poartă discuţii cu creatorii de conţinuturi. Taxa ar putea fi introdusă începând din ultima parte a acestui an, au declarat persoane apropiate negocierilor pentru The Wall Street Journal.
Această strategie vizează atragerea de noi venituri de către YouTube şi de cele câteva mii de parteneri ai acestui site. De asemenea, prin această strategie, YouTube ar putea să atragă noi creatori de conţinut, care îşi doresc un alt model de venituri decât cele provenite din publicitatea postată pe site-ul de partajare de fişiere video deţinut de Google.
Reprezentanţii YouTube au mai vorbit despre posibilitatea introducerii unei taxe pentru vizionarea anumitor tipuri de conţinut în ultimii ani, astfel că negocierile cu creatorii de conţinut nu sunt surprinzătoare.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Război în USR. Lasconi vrea s-o dea afară din partid pe Clotilde Armand: Încearcă să saboteze campania electorală
-
Anunţul oficial al CCR: funcţia de preşedinte al României devine vacantă. Interimatul se asigură de preşedintele Senatului, Ilie Bolojan
-
Summit-ul IA de la Paris. 61 de ţări au semnat un acord, SUA şi Marea Britanie au refuzat
"Mulţi dintre creatorii de conţinut cu care ne aflăm în parteneriat consideră că ar trebui să beneficieze de venituri atrase de introducerea unei taxe de acces la conţinutul pe YouTube, fapt pentru care ne gândim la acest aspect", a declarat, marţi, un purtător de cuvânt al YouTube.
Această iniţiativă s-ar putea realiza în diferite forme, au mai spus persoane apropiate negocierilor.
Într-un prim scenariu, creatorii de conţinut ar putea lansa noi canale pe YouTube, la care accesul se va face contra unei taxe. Într-un alt scenariu, creatorii de conţinut i-ar putea taxa pe acei utilizatori ai site-ului YouTube care vor să aibă acces la un anumit conţinut mai repede decât restul utilizatorilor. De altfel, mulţi creatori consideră că acest al al doilea model este de preferat primului model.
Totodată, Google speră că, prin concretizarea acestei iniţiative, şi deţinătorii de posturi de televiziune vor opta să îşi posteze o parte din conţinutul lor pe YouTube.
În prezent, YouTube atrage venituri din închirierea sau vânzarea de filme online, la preţuri cuprinse între 1,99 şi 14,99 dolari.
Mark Mahaney, analist la RBC Capital Markets, estimează că veniturile YouTube în 2012 se ridică la 4 miliarde de dolari, în creştere faţă de 2011, când se ridicau la 2,5 milioane de dolari. El estimează, de asemenea, că, în 2013, YouTube va atrage venituri de 5 miliarde de dolari.
În ultimii ani, YouTube a investit în lansarea de noi canale în SUA, pentru extinderea şi dezvoltarea acestui site de partajare de fişiere video. În acest sens, YouTube a plătit peste 150 de milioane de dolari unor celebrităţi precum Jay-Z şi Madonna, care vor crea conţinut special pentru acest site.
În acelaşi sens, YouTube a încheiat parteneriate cu mari companii, precum Walt Disney şi Endemol.
Site-ul de partajare de fişiere video YouTube, proprietate a grupului Google, a devenit una dintre cele mai importante surse de informare din lume, potrivit unui studiu realizat de centrul de cercetare american Pew, publicat în Statele Unite în luna iulie 2012. Acest studiu a evidenţiat faptul că subiectele de actualitate au fost cele mai căutate pe YouTube într-o perioadă de 15 luni, între 2011 şi 2012.
Totodată, YouTube susţine că peste 72 de ore de înregistrări video sunt postate pe site în fiecare minut şi că peste patru miliarde de fişiere video sunt vizionate în fiecare zi.
Citește pe www.zf.ro: Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Cine este gelatierul român care a câştigat un premiu la cea mai prestigioasă competiţie continentală din industria îngheţatei artizanale?
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Primele imagini cu explozivul cuplu Tamaş – Alexa, din Asia Express, în infernul din Filipine, cu 31 de grade la ora 18:00 şi 75% umiditate. FOTO&VIDEO EXCLUSIV
PROSPORT.RO
Ce conțin iaurturile din supermarket, de fapt. Dragoș Pătraru ne spune care e singurul sănătos
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 19:36
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1084. Trump: Ucraina ar putea fi rusă cândva / Zelenski afirmă că membri ai echipei lui Trump vor vizita Kievul în această săptămână / Trump vrea acces la resursele naturale ale Ucrainei
-
astăzi, 19:34
UE, Canada şi Mexic condamnă decizia lui Trump de a majora tarifele pentru oţel şi aluminiu