Prima pagină » Economic » Acţiunile principalelor companii europene au închis sesiunea de vineri în urcare cu 0,1%

Acţiunile principalelor companii europene au închis sesiunea de vineri în urcare cu 0,1%

Acţiunile celor mai mari companii europene au închis şedinţa de tranzacţionare de vineri în creştere cu 0,1%, după ce guvernul SUA a anunţat date surprinzătoare referitoare la piaţa muncii, transmite Reuters.
04 feb. 2011, 19:40, Economic

Indicele FTSEurofirst 300, al acţiunilor principalelor companii cotate la bursele din Europa, a avansat cu 0,1%.

Departamentul Muncii din SUA a anunţat vineri că rata şomajului a scăzut în mod neaşteptat, de la 9,4% în luna decembrie a anului trecut la 9% în ianuarie 2011, cel mai redus nivel după aprilie 2009. Pe de altă parte, numărul angajaţilor a înregistrat cea mai redusă creştere din ultimele patru luni, de 36.000, comparativ cu un avans de 121.000 în ultima lună a anului trecut.

„Investitorii încă încearcă să-şi dea seama dacă datele din SUA sunt pozitive sau negative. Personal, cred că datele sunt bune”, a afirmat Ryan Wang, analist la HSBC.

Indicle FTSE 100, al bursei londoneze, a închis sesiunea în creştere cu 0,1%. Indicii DAX (Frankfurt) şi CAC 40 (Paris) au avansat cu 0,2%.