Aplicaţia nu a putut fi folosită până acum în UE, care are reguli stricte în ceea ce priveşte datele şi tehnologiile mari, conform BBC.
Meta speră că va stimula interesul pentru platformă, care a câştigat peste 100 de milioane de utilizatori în prima săptămână, înainte ca aceste cifre să scadă.
Mark Zuckerberg a anunţat vestea printr-o postare pe Threads, salutând noii utilizatori din Europa.
Un purtător de cuvânt al Meta a declarat că platforma a suferit „îmbunătăţiri semnificative” de la lansarea sa în alte ţări, în luna iulie.
Lipsa unor caracteristici cheie, cum ar fi un site web şi o funcţie de căutare, a contribuit la diminuarea interesului iniţial al utilizatorilor.
„Începând de astăzi, persoanele din UE pot alege să creeze un profil Threads care este conectat la contul lor de Instagram – ceea ce înseamnă că au parte de aceeaşi experienţă ca toată lumea din întreaga lume – sau să folosească Threads fără profil”, au declarat aceştia.
La doar trei săptămâni de la lansare, Zuckerberg a declarat că Threads a pierdut jumătate din utilizatori.
Lansarea de noi caracteristici a ajutat-o să recupereze majoritatea acestora – dar Threads rămâne mai puţin popular decât X şi are mult mai puţini utilizatori decât TikTok sau decât alte servicii Meta Instagram şi Facebook.