Asociaţi ai lui Bernard Madoff, acuzaţi că au ştiut de frauda acestuia – presă

Publicat: 01 04. 2009, 14:02
Actualizat: 11 11. 2012, 17:33

Mărturia anchetatorului Edward H. Seidle de marţi intervine în contextul blocării de către un judecător din Connecticut a fondurilor lui Madoff şi a câtorva dintre asociaţii săi, ca parte dintr-un proces intentat în numele membrilor unui fond de pensii din oraş, care ar fi făcut investiţii în companii ce aveau legături cu Madoff.

În mărturia sa, Seidle a spus că asociaţii lui Madoff, în special fondurile care lucrau cu banii acestui plan de pensii din Connecticut, Fairfield, ar fi trebuit să ştie că Madoff îşi înşela clienţii. „Este opinia mea (…) că (fondurile şi directorii lor) ştiau că Bernard L. Madoff se angajase în acţiuni ilegale (…) şi au ales intenţionat să participe şi să sprijine comportamentul ilegal al lui Madoff, cu scopul de a obţine beneficii financiare ilicite enorme”, a declarat el.

Seidle a numit în mărturia sa fondurile de investiţii Tremont Properties, Maxam Capital, directorii şi fililalele lor. El a mai spus că, de ani de zile, directori de fonduri cu niveluri de experienţă similare au avut suspiciuni legate de sumele de bani pe care Madoff a putut să le câştige şi au evitat să lucreze cu el.

Madoff, în vârstă de 70 de ani, a pledat vinovat în martie la 11 capete de acuzare, inclusiv fraudă, spălare de bani şi sperjur şi riscă până la 120 de ani de închisoare. El va primi sentinţa în iunie.