Automobilele din România, cu 1,8% mai ieftine decât cele din UE
Preţurile medii ale automobilelor comercializate în România sunt mai mici cu 1,8% faţă de preţurile medii ale maşinilor la nivelul Uniunii Europene, iar în Bulgaria nivelul este inferior cu 2,9%, potrivit unui raport realizat de Comisia Europeană (CE) pentru prima jumătate a anului.
Automobilele din România, cu 1,8% mai ieftine decât cele din UE
Statul din UE cu cele mai ridicate preţuri la automobile este Slovacia, care a devansat liderul anterior al clasamentului, Cehia.
La polul opus se plasează Danemarca, unde preţurile medii ale maşinilor sunt cu 5,6% mai reduse decât următoarea clasată, Finlanda, şi cu 0,7% mai mici decât în Lituania.
În România, cel mai mic indice al preţurilor maşinilor, în raport cu un nivel european minim stabilit la 100%, a fost consemnat în cazul modelului Citroen C5, iar cel mai ridicat în cazul automobilului Alfa Romeo, cu un indice de 127,7%.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu FMI: Vom prioritiza proiectele publice
-
Ţările NATO şi-au crescut cheltuielile militare. Ameninţările Rusiei şi întoarcerea lui Donald Trump au făcut ca Europa şi Canada să-şi majoreze cheltuielile pentru apărare cu 20% în 2024
-
Criza de la Şantierul Naval Mangalia. BNS: DAMEN renunţă la acţiuni, statul român are drept de preempţiune
În medie, preţurile automobilelor au scăzut în noile state membre, în timp ce la alte produse au crescut.
Printre noile state membre în care a avut loc o reducere a preţurilor maşinilor se numără Slovacia, Slovenia şi România, în timp ce în Polonia au stagnat.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
PROSPORT.RO
GANDUL.RO