Ialomiţianu: Ne vom întâlni cu FMI şi CE în septembrie pentru a stabili dacă menţinem prognoza PIB
„Noi avem o întalnire la sfârşitul lunii septembrie, înainte de a definitva proiectul bugetului de stat şi a celoralte bugete. Avem o întâlnire cu reprezentanţii Fondului Monetar şi Comisiei Europene şi vom analiza ţintele de creştere economică şi acele companii care vor fi reclasificate„, a spus ministrul Finanţelor într-o conferinţă de presă.
El a precizat că pentru moment se menţine prognoza de creştere economică de 1,5% pentru acest an şi de 3,5-4% pentru anul viitor.
Produsul Intern Brut a crescut în al doilea trimestru cu 0,2% comparativ cu primele trei luni ale anului. Faţă de perioada similară din 2010, economia a înregistrat o creştere cu 0,3% în al doilea trimestru, iar în primul semestru PIB a avansat tot cu 0,3% faţă de jumătatea lui 2010.