Declaraţiile preşedintelui:
Coabitarea există atâta timp cât respectăm legea. Consider că Victor Ponta fuge de răspundere.
Aşa cum este acum, procesul va face din statul român un plătitor de daune.
CSAT nu poate aviza vânzări de pachete de acţiuni de niciun fel. Dacă premierul vrea să rămână în aer şi licitaţia şi amgajamentele, e treaba dânsului. Dacă Guvernul nu continuă procedura din cauza lui, GFR va cere daune Guvernului. Dacă aş fi prim-ministru aş accelera procedurile la maxim. Este important ca Guvernul să nu blocheze procedurile, pentru că statul va plăti.
Guvernul îmi cere s-o fac pe primul ministru, dar nu pot.
CSAT nu are atributul de a verifica Guvernul. Controlul asupra Guvernului îl exercită Parlamentul. Niciodată nu s-a făcut control al Guvernului din partea CSAT-ului.
CSAT are următoarele atribuţii: avizează proiectele de acte normative iniţiate sau emise de Guvern privind securitatea naţională. Ce am primit eu nu corespunde cu obligaţia semnalată în adresă. Eu am primit spre a fi pus pe ordinea de zi, fără să se precizeze de ce, hotărârea Guvernului pentru aprobarea condiţiilor de privatizare a contractului de vânzare CFR. Nu ştiu vreun articol care să dea dreptul CSAT să avizeze contracte de vânzare-cumpărare de companii.
CSAT şi-a încheiat misiunea pe data de 5 februarie 2013, când a avizat strategia de privatizare.
Nu îmi place această plimbare a unui proces de privatizare între Guvern şi CSAT, cu atât mai mult cu cât CSAT nu are niciun fel de implicare în privatizări. Guvernul a presat în crearea unui precedent, implicarea CSAT în procese de privatizare. Cred că mai bine se făceau presiuni pe câştigător să vină cu banii.
Şedinţa CSAT de vineri s-a desfăşurat într-o atmosferă constructivă şi s-au căutat soluţii.
Declaraţia de luni a preşedintelui este prima după şedinţa CSAT de vineri, în care nu s-a emis nicio nouă decizie privind privatizarea CFR Marfă.