„Indiferent de ce se întâmplă în Grecia, aceste ţări trebuie să facă ceea ce trebuie, altfel vor pierde accesul pe pieţe”, a afirmat Roubini într-un interviu pentru televiziunea Bloomberg acordat la Aspen.
Spania este prea mare pentru a a da greş şi prea mare pentru a fi susţinută financiar, a spus Roubini.
El a declarat totodată că Banca Centrală Europeană (BCE) face o greşeală prin majorarea dobânzilor prea mult şi prea curând.
Dobânzile mai mari vor face euro mai puternic, datele privind creşterea economică se vor înrăutăţi, ca şi competitivitatea, ceea ce va majora costurile fiscale şi problemele bancare, consideră economistul.
Cea mai mare parte a economiilor din zona euro se contractă, cum sunt cele periferice, în timp ce avansul la nivel mondial va fi mai lent în al doilea semestru şi se va simţi ca o recesiune, a adăugat Roubini.