MDRT vrea parteneriat public-privat pentru Esplanada şi dezvoltarea aeroportului de la Alexeni
Ea a afirmat într-o conferinţă de presă că MDRT a preluat dezvoltarea „celebrului proiect Esplanada” şi caută un investitor privat pentru dezvoltarea acestuia.
„Avem un proiect de parteneriat public-privat legat de dezvoltarea aeroportului de la Alexeni, un aeroport care astăzi este închis, nefolosit, şi un parteneriat pentru dezvoltarea bazei Ana Aslan şi transformarea acesteia într-un centru de sănătate, aşa cum a fost pe vremuri”, a spus Udrea.
Ea a amintit şi de realizarea cadastrului naţional, tot printr-un parteneriat public-privat.
„Sperăm ca în ianuarie să începem procedura de găsire a partenerului privat, avem ofertă de la Samsung, dar între timp mai sunt şi alte companii care şi-au arătat interesul de a intra în acest parteneriat”, a mai spus ministrul.
Alte proiecte pentru care instituţia vrea să găsească investitori privaţi sunt sala polivalentă şi eco-cartierul din Ghencea, ambele din Bucureşti.