Prima pagină » Economic » Bursa din Statele Unite deschide în creştere

Bursa din Statele Unite deschide în creştere

Bursa din Statele Unite a deschis şedinţa de luni în creştere cu peste 1%, după anunţul propunerii grupului AT&T de a cumpăra, printr-o tranzacţie în valoare de 39 de miliarde de dolari, divizia T-Mobile USA a grupului german Deutsche Telekom, transmite Reuters.
21 mart. 2011, 15:58, Economic

În urma tranzacţiei, care necesită avizul autorităţilor americane pentru concurenţă, AT&T ar deveni cel mai mare grup de telecomunicaţii din Statele Unite.

Speranţele privind rezolvarea crizei nucleare din Japonia şi comentariile miliardarului american Warren Buffet cu privire la oportunităţile de investiţii oferite de bursa din Japonia au susţinut, de asemenea, încrederea investitorilor.

Indicele industrial Doww Jones a urcat cu 1,37%, Standard & Poor’s 500 cu 1,29%, iar Indicele Compozit Nasdaq cu 1,36%.