Prima pagină » Economic » Bursă. Indicele BET creşte cu 0,8%. Petrom, lider de lichiditate

Bursă. Indicele BET creşte cu 0,8%. Petrom, lider de lichiditate

Indicele bursier BET, care reflectă evoluţia celor mai tranzacţionate 20 de acţiuni de la Bursa de Valori Bucureşti, s-a apreciat cu 0,8% în şedinţa din 18 iunie, notează Ziarul Financiar.
Bursă. Indicele BET creşte cu 0,8%. Petrom, lider de lichiditate
Liviu Popescu
19 iun. 2024, 08:54, Economic

Indicele bursier BET, care reflectă evoluţia celor mai tranzacţionate 20 de acţiuni de la Bursa de Valori Bucureşti, s-a apreciat cu 0,8% în şedinţa din 18 iunie 2024 şi a ajuns la 18.020 de puncte, într-o şedinţă în care surpriza celor mai lichide trei acţiuni a fost o tranzacţie specială cu acţiuni Digi în valoare de 4,3 mil. lei.

De la începutul anului 2024 încoace indicele are o creştere de 17%. Astfel, marţi lichiditatea pe segmentul de acţiuni a fost de 63 mil. lei, din care 11,4 mil. lei au fost schimburile cu acţiuni OMV Petrom, 11,3 mil. lei Hidroelectrica şi 5 mil. lei Banca Transilvania. Preţul acţiunilor SNP a stagnat la 0,75 lei, al H2O a urcat cu 1,14%, la 124 lei, iar TLV cu 1,1%, la 32,15 lei, potrivit BVB.ro.

Din rândul celor 20 de acţiuni ale BET, trei au fost pe minus în şedinţa de marţi – BVB (-0,78%), Fondul Proprietatea (-0,5%), DIGI (-0,3%). Petrom a fost singura care a stagnat, iar restul au avut creşteri de la 0,2% pentru TTS la 0,7% pentru Nuclearelectrica, 3% pentru Aquila, 6,2% pentru Transelectrica.

Cea din urmă nu a avut ştiri, însă brokerii au remarcat o lichiditate scăzută (856.000 de lei), ceea ce arată prezenţa unor investitori de retail.