Preşedintele companiei, Didier Lombard, a fost convocat de ministrul Muncii, Xavier Darcos, Guvernul cerându-i să convoace Consiliul de Administraţie din cauza seriei de sinucideri.
Luni, filialele France Telecom au păstrat un minut de reculegere în memoria unei angajate care s-a aruncat de la geamul biroului.
Sindicatele atribuie sinuciderile metodelor utilizate de conducerea companiei care are 100.000 de angajaţi. Statul este principalul acţionar al France Telecom.
„Cele 23 de sinucideri înseamnă 23 de cazuri individuale, dar au avut loc la aceeaşi companie şi sunt expresia singurătăţii”, apreciază ministrul Economiei, Christine Lagarde.
„Trebuie luate toate măsurile pentru a merge la rădăcina problemelor şi a afla dacă nu cumva cauzele sunt restructurările„, insistă ministrul.
De mai mulţi ani, sindicatele deplâng condiţiile grele de lucru şi presiunile asupra salariaţilor. Rata sinuciderilor angajaţilor France Telecom este de 5,4 la 100.000, faţă de 1,6 la 100.000 pentru restul populaţiei active a Franţei.