Prima pagină » Economic » Banii din PNRR, puşi la treabă. Ciucă: Primul miliard de euro a fost deja accesat

Banii din PNRR, puşi la treabă. Ciucă: Primul miliard de euro a fost deja accesat

Primul miliard de euro din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) a fost deja accesat, anunţă, vineri, premierul Nicolae Ciucă. El precizează că banii europeni vor contribui la renovarea clădirilor din întreagă ţară.
Banii din PNRR, puşi la treabă. Ciucă: Primul miliard de euro a fost deja accesat

„Primul miliard de euro din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) a fost deja accesat. Banii europeni vor contribui la renovarea clădirilor din întreagă ţară şi reprezintă cea mai bună dovadă a modului în care Guvernul României abordează şansa enormă pentru dezvoltarea şi modernizarea ţării pe care o are prin acest program de redresare”, scrie pe Facebook Nicolae Ciucă.

El adaugă că, prin intermediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, autorităţile publice locale sau centrale vor derula programe de eficientizare energetică, siguranţă seismică sau la incendii.

„România şi-a îndeplinit la timp obligaţiile asumate prin PNRR şi începe deja să valorifice cele aproape 30 de miliarde de euro puse la dispoziţia noastră”, conchide Ciucă.