Prima pagină » Economic » Cum încearcă companiile să-şi răsplătească angajaţii: apar grădiniţe private în clădirile de birouri, creşte numărul abonamentelor la fitness şi la masaj

Cum încearcă companiile să-şi răsplătească angajaţii: apar grădiniţe private în clădirile de birouri, creşte numărul abonamentelor la fitness şi la masaj

Genesis Development, dezvoltatorul imobiliar al complexului de birouri West Gate din Capitală, va deschide în această toamnă prima grădiniţă privată destinată copiilor celor două-trei mii de angajaţi din companii precum Dacia, Alpha Bank sau Siemens, care au birouri în această clădire.
Cum încearcă companiile să-şi răsplătească angajaţii: apar grădiniţe private în clădirile de birouri, creşte numărul abonamentelor la fitness şi la masaj
Liliana Micu
24 ian. 2011, 07:47, Economic
Prima iniţiativă de acest gen din România preia modelul american al centrelor de tip „day care”, oferite de marile multinaţionale ca beneficii pentru angajaţi, menite să echilibreze viaţa personală cu cariera.
„Aproximativ 60 de copii ai angajaţilor care lucrează în companiile cu sediul în West Gate vor putea să meargă la o grădiniţă amenajată într-o clădire renovată, situată lângă cea a biroului în care lucrează părinţii lor. Noi vom fi, pentru început, operatorii acestui serviciu, însă este posibil să-l externalizăm în viitor”, a spus Rob Stewart, preşedintele companiei Genesis Development.