Prima pagină » Economic » Dan Nica, la Euro Industry Summit, Bruxelles: „Multă lume de la Bruxelles nu știa că avem oameni PREGĂTIȚI, care știu despre ce vorbesc”

Dan Nica, la Euro Industry Summit, Bruxelles: „Multă lume de la Bruxelles nu știa că avem oameni PREGĂTIȚI, care știu despre ce vorbesc”

Europarlamentarul Dan Nica, coordonatorul grupului S&D din cadrul comisiei ITRE și liderul delegației PSD din PE, a considerat – la finalul lunch debate-ului Euro Industry Summit powered by Gandul, de la Parlamentul European – că „România s-a poziționat pe harta europeană” a industriei și energiei, iar discuțiile au reliefat că „țara noastră are atât de mulți oameni care sunt și bine pregătiți și care știu despre ce vorbesc”.
Dan Nica, la Euro Industry Summit, Bruxelles: „Multă lume de la Bruxelles nu știa că avem oameni PREGĂTIȚI, care știu despre ce vorbesc”

Discuțiile au fost centrate pe o temă extrem de importantă, a precizat europarlamentarul Dan Nica, respectiv modalitățile prin care în România să existe o industrie competitivă.

„România este pe harta europeană și, astăzi, reprezentanții Comisiei Europene, la un nivel extrem de ridicat, împreună cu reprezentanții industriei românești, a sectorul energetic, și reprezentanții marilor actori europeni în domeniul energiei și industriei, au fost prezenți la Bruxelles pentru a discuta despre cum facem să avem o industrie care să fie competitivă în România, în Uniunea Europeană, să avem prețuri la energie care să poată să fie suportate în România, la nivelul Uniunii Europene”, a fost una dintre concluziile prezentate de Dan Nica, gazda acestui eveniment.

La dezbateri au luat parte reprezentanți ai celor mai mari jucători români din industrie și energie

Alături de europarlamentari și de șefi de comisii ale Parlamentului European – precum eurodeputatul bulgar Tsvetelina Penkova, vicepreședintele comisiei ITRE, dr. Christian Ehler, coordonatorul eurodeputaților EPP din Comisia ITRE, reprezentanți ai Comisiei Europene – Mechthild Worsdorfer, director general adjunct DG Ener (Directoratul general pentru Energie), Ralph Schimitt-Nilson, din cadrul DG Grow (Directoratul General pentru piață internă, industrie, antreprenoriat) și Laura Rinaldi (SG Reform) -, la dezbateri au luat parte reprezentanți ai celor mai mari jucători români din industrie și energie.

„A fost o participare care a fost extrem de bine primită aici, la Bruxelles. Multă lume nu știa că noi avem, în România, atât de mulți oameni care sunt și bine pregătiți și care știu despre ce vorbesc. Și, mai ales,au prezentat și situația cu care noi ne confruntăm, care sunt soluțiile pentru ca aceste lucruri negative care ne afectează, fie partea economică, fie partea socială, să poată să fie eliminate cât mai repede”, a concluzionat eurodeputatul Dan Nica.

Parteneri GÂNDUL la Conferința Euro Industry Summit de la Bruxelles au fost: Grampet Group, Philip Morris Romania, Alro, Profi, Agro Chirnogi, Fabrica de Zahăr Luduș, Avimi, Oscar Downstream, One Properties, Carmistin The Food Company, Maristar, Trace, Erbașu Construcții, Electrica, PPC, Evryo, Romgaz, Nuclearelectrica, Transelectrica, Adrem, Hidroelectrica.