Prima pagină » Economic » Guvernul aprobă înfiinţarea societăţii care va construi unităţile 3 şi 4 ale CNE Cernavodă

Guvernul aprobă înfiinţarea societăţii care va construi unităţile 3 şi 4 ale CNE Cernavodă

Guvernul a aprobat, marţi, raportul de negociere a condiţiilor pentru înfiinţarea societăţii comerciale care va realiza unităţile 3 şi 4 ale centralei nuclearo-electrice de la Cernavodă, a anunţat premierul Călin Popescu Tăriceanu.
Guvernul aprobă înfiinţarea societăţii care va construi unităţile 3 şi 4 ale CNE Cernavodă
25 nov. 2008, 16:04, Economic

Nuclearelectrica a semnat, joi, acordul pentru înfiinţarea companiei care va construi reactoarele nucleare 3 şi 4 cu cei şase investitori selectaţi de autorităţi pentru a participa la proiect.

Construcţia celor două reactoare nucleare la centrala nuclearelectrică de la Cernavodă, operată de Nuclearelectrica, va fi derulată în două etape. În prima fază, va fi înfiinţată o companie mixtă între Nuclearelectrica şi Enel (Italia), Electrabel (GDF Suez), CEZ (Cehia), Iberdrola (Spania), RWE (Germania) şi ArcelorMittal România. Apoi, după un an şi jumătate şi după elaborarea unui studiu de fezabilitate, se va cunoaşte exact valoarea investiţiei.

Iniţial, proiectul era estimat la 2,2 miliarde euro, dar valoarea luată în calcul de autorităţi aproape s-a dublat, la patru miliarde euro.

Prima etapă a proiectui, estimată să dureze 18 luni de la înregistrarea societăţi comerciale, va presupune elaborarea unor specificaţii tehnice şi comerciale, cereri de ofertă, documentatţii de inginerie, finanţarea unor lucrări de şantier şi evaluarea ofertelor pentru contractorul general. De asemenea, investitorii vor perfecta aranjamentele comerciale privind construcţia celor două unităţi, exploatarea pe termen lung, precum şi modalităţile efective de finanţare.

Reactoarele nucleare ale centralei de la Cernavodă ar urma să fie puse în funcţiune în 2014-2015, iar construcţia lor este estimată să înceapă în 2010-2011. Fiecare unitate va avea o capacitate instalată de 720 MW.