Prima pagină » Economic » Toate deciziile Consiliului Concurenţei trebuie publicate on-line, pentru a nu crea dezavantaje

Toate deciziile Consiliului Concurenţei trebuie publicate on-line, pentru a nu crea dezavantaje

Punctele de vedere, scrisorile de îndrumare privind o tactică nouă şi alte decizii ale Consiliului Concurenţei trebuie publicate on-line, în timp util, pentru a nu crea dezavantaje, a declarat, luni, Anca Buta Muşat, partener la firma de avocatură Muşat&Asociaţii.
Toate deciziile Consiliului Concurenţei trebuie publicate on-line, pentru a nu crea dezavantaje
Ioan Dornescu
27 sept. 2010, 12:20, Economic

„Toate deciziile Consiliului Concurenţei trebuie publicate pe site în timp util şi comunicate tuturor”, a spus Muşat în conferinţa Mediafax Talks about Competition Law.

Ea a precizat că punctele de vedere şi scrisorile de îndrumare privind o anumită practică trebuie realizate într-o manieră transaparentă şi echidistantă şi publicate on-line pentru a nu dezavantaja anumiţi agenţi economici care nu le ştiu.

Muşat a adăugat că modificarea legii concurenţei şi a legislaţiei secundare care detaliază abordarea Consiliului Concurenţei sunt necesare, dar a cerut ca acţiunile instituţiei să ţină cont de noile realizări economice, iar aplicarea legii să nu fie una rigidă.

„Toate reglementările Comisiei Europene au în spate o practică stufoasă ale cărei excese au fost temperate de Curtea Europeană de Justiţie”, a spus Muşat.

La rândul său, Valentin Mircea, consilier de concurenţă în cadrul autorităţii de control, a precizat că investigaţia este o procedură normală şi nu un scop în sine.

„Investigaţia este o fază în care agentul economic este prezumat nevinovat”, a spus el.